Motoryzacja w dobie nowych technologii – jak zmienią się nasze samochody? - Poradnik

Nowe modele samochodów, silniki, rozwiązania techniczne, systemy bezpieczeństwa, w końcu oczywiście nowe rodzaje paliw i napędów – miały one wpływ na design samochodów i ich funkcjonalność Organizowane były różnego rodzaju targi motoryzacyjne, gdzie pokazywano najnowsze rozwiązania, a potencjalni użytkownicy mieli okazję zobaczyć na żywo, jak wyglądają i działają nowe modele aut

Motoryzacja

Motoryzacja w dobie nowych technologii

Motoryzacja od lat 50-tych XX wieku rozwijała się bardzo dynamicznie. Nowe modele samochodów, silniki, rozwiązania techniczne, systemy bezpieczeństwa, w końcu oczywiście nowe rodzaje paliw i napędów – miały one wpływ na design samochodów i ich funkcjonalność. Organizowane były różnego rodzaju targi motoryzacyjne, gdzie pokazywano najnowsze rozwiązania, a potencjalni użytkownicy mieli okazję zobaczyć na żywo, jak wyglądają i działają nowe modele aut.

Jak jednak będzie wyglądać motoryzacja w dobie nowych technologii? W tej materii zaawansowane prace już trwają, a wiele z nowych rozwiązań jest już na etapie testów prototypowych.

Jak nowe technologie wpłyną na nasze samochody?

Można się spodziewać, że samochody przyszłości będą zdecydowanie mniej zanieczyszczać środowisko i być bardziej przyjazne dla niego. To oczywiście efekt działań prowadzonych przez rządy państw oraz producentów samochodów. Szukają oni nowych rozwiązań, które będą sprzyjać zawartym w protokole paryskim zobowiązaniom do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym, w miarę możliwości, samochodów elektrycznych będzie przybywać. Mniej zanieczyszczające środowisko są też modele hybrydowe, czyli samochody napędzane zarówno silnikiem elektrycznym, jak i spalinowym. Ważnym elementem będzie też zmniejszanie masy pojazdu, co przyniesie zwiększenie oszczędności paliwa.

Nowoczesne auta – bezpieczeństwo i wygoda

Poza kwestiami ekologicznymi, niezwykle istotne w życiu każdego kierowcy będzie bezpieczeństwo. Nowe technologie z pewnością poprawią bezpieczeństwo na drogach. W Europie obecnie obowiązuje system eCall. Polega on na tym, że nowe samochody są na wyposażeniu w układ telekomunikacyjny, który w razie wypadku alarmuje służby ratunkowe. W przyszłości to rozwiązanie może zostać jeszcze bardziej udoskonalone, np. system umożliwiający komunikację pojazdów z siecią drogową oraz pomiędzy sobą. Dzięki temu kierowca będzie miał dostęp do większej ilości informacji i tym samym – na bieżąco dostosowywał swoje zachowanie na drodze.

Jeśli chodzi o wygodę, to tutaj również mamy zastrzyk nowych technologii. Wszystko po to, aby kierowca miał jak najwięcej udogodnień podczas jazdy. Nowe auta mają być wyposażone w systemy multimedialne, systemy nawigacyjne umożliwiające komunikację z siecią, automatyczną regulację ustawień foteli w zależności od potrzeb i preferencji. Docelowo może być też przysłowiowe „podłączenie samochodu do umysłu” – takie, które umożliwi np. sterowanie kierunkowskazami i światłami jedynie gestami.

Podsumowując, nowe technologie wpłyną na motoryzację w sposób zdecydowanie pozytywny. Będziemy mieli dostęp do samochodów, które będą nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale również przyjazne dla środowiska. To wszystko po to, aby poruszanie się po drogach było jeszcze większą przyjemnością i jeszcze mniej skomplikowanym procesem. Jedno jest pewne – przyszłe modele aut będą na pewno nowoczesne i w pełni przystosowane do wymagań współczesnych kierowców.


https://transport.biz.pl/